Mikołaj Markiewicz 

Twórca metody Trening Widzenia®

Jestem psychologiem, trenerem widzenia. Usprawnieniem wzroku zajmuję się od początku lat 80. Stworzyłem metodę pracy ze wzrokiem – Trening Widzenia®, łączącą psychologiczne podejście rozwojowe z doświadczeniami zdobytymi przez ośrodki pracy ze wzrokiem w Europie Zachodniej i USA. W 1995 r. założyłem ośrodek zajmujący się treningiem widzenia, działający do dziś jako Instytut Treningu i Terapii Widzenia w ramach którego prowadzę szkolenia, warsztaty i kilkudniowe obozy i szkolenia certyfikujące dla Trenerów Widzenia.

Jestem pionierem rozwijania profilaktyki krótkowzroczności w Polsce. Popularyzuję metody dbania o kondycje i zdrowie oczu oraz techniki usprawniania wzroku. Udzieliłem kilkudziesięciu wywiadów prasie, radiu i telewizji.

Jestem autorem min. 15-odcinkowego filmu emitowanego w TV, prezentującego ćwiczenia wzroku dla dzieci. Byłem współorganizatorem pierwszej w Polsce konferencji dotyczącej profilaktyki krótkowzroczności w Ministerstwie Edukacji Narodowej w marcu 2015roku „Wzrok a trudności szkolne – wyzwanie XI wieku”

Za dorobek w pracy ze wzrokiem, otrzymałem tytuł Edukatora nadawany przez Ministra Edukacji.

W 2009 roku podczas International Conference or Holistic Vision Spa w Belgii powołałem International Committee for School Myopia Issues ( Międzynarodowy Komitet do Spraw Krótkowzroczności Szkolnej)

W skład tej grupy weszło kilkunastu trenerów widzenia z 13 krajów Europy i obu Ameryk). Celem działań komitetu było wprowadzenie do przedszkoli i szkół prostych ćwiczeń zapobiegających epidemii wad wzroku.

Zajmuję się również poprzez Trening Widzenia rehabilitacją zaburzeń wzroku osób słabowidzących i niewidomych.

Specjalizuję się w tworzeniu programów ćwiczeń dla grup zawodowych potrzebujących specyficznych umiejętności wzrokowych lub pracujących w warunkach wymagających nietypowego używania wzroku, np. w ciemnościach, przy dużych szybkościach, czy jednym okiem.

Od 25 lat zajmuje się również tematem wzroku w sporcie. Nad usprawnianiem wzroku pracuję głównie z indywidualnymi zawodnikami, ale też z trenerami, psychologami sportowymi, którzy szukają możliwości poprawy percepcji wzrokowej i przez to lepszego wykorzystania innych elementów treningu sportowego i mentalnego. Pracowałem z min. z reprezentacją Polski w piłce siatkowej mężczyzn. W sezonie 2016/17 prowadziłem treningi wzroku z 60 zawodnikami z Akademii Piłkarskiej Legii.

We współpracy z  Wydziałem Kultury Fizycznej i Promocji Zdrowia Uniwersytetu Szczecińskiego zainicjowałem projekt badawczy dotyczącym wpływu ćwiczeń wzroku na wyniki sportowe czego efektem jest min.książka  PERCEPCJA WZROKOWA W GRACH SPORTOWYCH Podstawy teoretyczne i implikacje praktyczne pod redakcją prof. Zwierko.

Stworzyłem platformę iSeefix, którą zawodnicy z nim pracujący wykorzystują do samodzielnego usprawniania trzech funkcji wzrokowych niezbędnych w grach zespołowych.

Nad usprawnieniem widzenia pracuję również z pilotami i kierowcami rajdowymi.

Szkolenia i konsultacje 

Dla osób indywiulanych

Prowadzę warsztaty dla osób indywidualnych TRENING OCZU I WIDZENIA, ucząc jak poprawić swój wzrok, zatrzymać pogłębiające się wady wzroku, co zrobić aby widzieć wyraźniej.

Dla firm

Prowadzę szkolenia dla firm OCZY I EKRAN. Celem warsztatów jest podniesienie efektywności i zwiększenie komfortu pracy z urządzeniami ekranowymi. Jego adresatami są osoby spędzające dużo czasu przy urządzeniach ekranowych.

Dla sportowców

W Instytucie Treningi i Terapii Widzenia prowadzę  zajęcia dla sportowców TRENING WZROKU W SPORCIE.

Ograniczenia w umiejętnościach wzrokowych są dla wielu sportowców zasadniczą przeszkodą w osiągnięciu lepszych wyników. Trening Wzroku® w sporcie pozwala przezwyciężyć te bariery tak, by zawodnik mógł zrealizować cały swój potencjał w zakresie percepcji wzrokowej.

Pracowałem dla:

Misja

Celem Ośrodka Treningu i Terapii Widzenia jest upowszechnianie wiedzy i umiejętności, jak dbać o wzrok, żeby widzieć lepiej i bardziej komfortowo.

Uczymy, co zrobić, żeby każdy potrafił poprzez odpowiednio dobrane ćwiczenia, lepiej wykorzystywać swoje oczy.

Grupy klientów, z którymi najczęściej pracujemy:

  • osoby spędzające dużo czasu z komputerem, mające dolegliwości i trudności z utrzymaniem efektywnej pracy cały dzień,
  • sportowcy,
  • klienci indywidualni, z różnymi problemami widzenia,
  • osoby chcące nauczyć się Treningu Widzenia®

„To wielka ulga pojąć, jak wiele nie zależy od samego oka. Cieszyć się widzeniem i rozwijać różne sposoby widzenia – była o tym mowa od początku – ale dopiero w ćwiczeniach, zabawach i rozmowach można to było poczuć, a zrozumieć – po zakończeniu i powrocie do rutynowych zajęć."

Ewa O. 

„Czasami drobne elementy wprowadzone w życie poprawiają samopoczucie – ale najważniejsze, że nauczyłam się tak postępować, że mogę wpływać na zmniejszenie zeza. Zarazem świadomość, że to, co się dzieje, nie jest ostateczne i z zeza można samemu powoli wychodzić pozytywnie oddziałuje na oczy. "

A. S. 

„Dla mnie był to urOczy czas by zaprzyjaźnić się z dwojgiem moich własnych oczu i nauczyć się tę przyjaźń pielęgnować: mniej patrzeć, lepiej patrzeć, patrzeć dalej, inaczej, ciekawiej, a czasem – po prostu – nie patrzeć!"

Lidka T.

„Mikołaj ma ogromną wiedzę z zakresu profilaktyki wad wzroku a przy tym jest bardzo serdecznym i ciepłym człowiekiem, poczułam zmiany w oczach już po drugich zajęciach"

M.